ראובן שרף | בית הספר ללימוד קראטה וג’יו ג’יטסו ברזילאי | 077-9975400 | reuven@karatespirit.co.il

אליפות העולם לילדים ומשמעות התחרות בקראטה

בשבוע שעבר חזרו חמישה תלמידים מהמרכז לאמנויות הלחימה והתנועה Karate Spirit, מאליפות העולם בג'נבה. ארבעה תלמידים מהסניף בקיסריה (נעמה ומאור קאפטה, ליאם בריל ויונתן שניר) ואחד מהמרכז בעין עירון (אורי שטרמר). חלק חזרו גם עם הישגים מרשימים (נעמה קאפטה – מדליית ארד בקאטה אישית, יונתן שניר – מדליית ארד בקאטה אישית, אורי שטרמר, נעמה קאפטה – מקום 4 בקאטה קבוצתית).
תחרויות תמיד היוו עבורי חלק חשוב בהתפתחות שלי בעולם הקראטה.
יש בהם הרבה יתרונות:

  • התחרות מהווה מטרה ברורה שאליה אנו רוצים להגיע, דבר שמוסיף לנו מוטיבציה להתאמן קשה יותר והרבה יותר בצורה מאד ממוקדת. לא ציפיתי למה שראיתי מהילדים המופלאים האלה. כח הרצון, היכולת להתאמן בחודשים שלפני התחרות איפשרו לי לדחוף ולהביא אותם לקצה היכולת, למתוח את הגבולות של כל אחד ואחד מהם בכדי לעלות לשלב הבא בהתפתחות. מטרת הקראטה היא לממש את מלוא הפוטנציאל החבוי בכל אחד ואחד מאיתנו. המורה שלי נישיאמה היה אומר "אם יש לך מכונית עם 8 צילינדרים, אל תשתמש רק בשניים" כך שהאימונים לתחרות הם לפעמים חשובים יותר ומועילים יותר מהתחרות עצמה.
  • תחרות כשיהאיי – בדיקה עצמית. ביפנית לא היו קוראים לתחרות קראטה "תחרות", אלא המונח הוא "שיהאיי" – בדיקה עצמית. מטרת התחרות היא להיות עוד כלי לימודי לגבי עצמי בכדי להביא אותי למיצוי הפוטנציאל החבוי בי. כלומר, מטרתי בתחרות היא ללמוד על עצמי – איך אני מתפקד בתנאים חדשים, קצת מלחיצים יותר, מול אנשים לא מוכרים, ולא השגת מדליה או גביע. המורה שלי אבי רוקח שהיה אלוף עולם, אמר לי שפעמים רבות דוקא חוסר "ההצלחה" בתחרות לימד אותו יותר מתחרויות בהן זכה. כאשר מתחרה "מפסיד" הוא שואל את עצמו שאלות – למה זה קרה? איך אוכל לשפר כדי להצליח פעם הבאה יותר, לעומת הזוכה בתחרות שיוצא ממנה לעיתים באופוריה של ניצחון ובכך מאבד את הערך הלימודי של אותה התחרות. הילדים שנסעו, גם אלה שזכו ובמיוחד אלה שלא זכו הפגינו בחזרתם רצון עז להמשיך ולשפר את יכולותיהם ולא נפלו לדכאון של הפסד או גאווה של ניצחון. אני רואה בתוכם תשוקה אדירה ורצון גדול יותר מבעבר למצות את עצמם. לשאוף ולהגיע, דבר שמשנה לי את כל שיטת ועצימות האימונים.
  • עלי לציין ולהזהיר גם את הילדים השאפתניים שהתחרות הינה חלק מהאימונים שלנו ולא העיקר. התחרות יכולה להשתלט ולהביא רק לרצון לזכות במדליה ולהיות הטוב ביותר ביחס לאחר. ההתפתחות שלנו בקראטה היא ביחס ליכולות שלנו לגבי עצמינו ולכן אל לנו להתיחס לתחרות כדבר העיקרי אלא כעוד אימון שיעורר אותנו להתקרב לעצמינו.
    הדרך עצמה היא המטרה שלנו.

 

שתפו:

פוסטים נוספים

    לפרטים נוספים הירשמו בטופס הבא ואנחנו נחזור אליכם: